Ostatnio przeczytane [#11] dalekie kraje


W dzisiejszym zestawieniu przeczytanych przez mnie książek przygotowałam pozycje, których akcja rozgrywa się w odległych rejonach od cywilizacji europejskiej. Będzie to kolejno dzika i nieoswojona Afryka, ogarnięty wojną Irak oraz rajskie wyspy na Oceanie Spokojnym. Opisane książki to pewna odmiana od tradycyjnych powieści, których klimat zazwyczaj jest nam bliski.Serdecznie zapraszam: 

1. Katherine Scholes "Lwica" // literatura obyczajowa

Emma Lindberg wyjeżdża do ośrodka badawczego mieszczącego się w odległej i dzikiej Tanzanii, gdzie przed laty pracowała jej matka. Kobieta chce poznać jej historię, usłyszeć ostatnie wspomnienia bliskich współpracowników oraz dowiedzieć o okolicznościach jej śmierci. Po przyjeździe na miejsce poznaje weterynarza Daniela Oldeani. Nieoczekiwanie do ośrodka trafiają zagubione wielbłądy z ekwipunkiem, które niewątpliwie należały do podróżujących ludzi. Emma wraz z Danielem wyruszają na pomoc, lecz czy uda mi się przeżyć w dzikich afrykańskich sawannach pełnych niebezpiecznych zwierząt? 

Pomysł na książkę ciekawy i niebanalny. Czytając byłam zainteresowana postępującą akcją, jednak wszystko działo się ciut wolno - zbyt dużo przeciągłych opisów, zbyt mało akcji. Momentami  też książka wydawała się mało realistyczna..  myślę, że nie będę zdradzać szczegółów. Ostatecznie uznaję książkę za całkowicie przeciętną. Bez większych emocji, ale dla miłośnika dzikiej, afrykańskiej kultury będzie jak znalazł. 



2. Kevin Powers "Żółte ptaki" // literatura współczesna, wojenna

"Wojna próbowała nas zabić wiosną." To słowa rozpoczynające historię dwóch żołnierzy: Bartla i Murph, którzy zostali rzuceni w wir wojny w Iraku. Za młodzi na otaczający ich z każdej strony widok śmierci, krwi, zniszczenia oraz wszechogarniającego strachu o własne życie. Książka to niejako wspomnienia mężczyzny, który po powrocie do domu nie potrafi wrócić do normalności po traumatycznych przeżyciach, jakie go spotkały. 

"Żółte ptaki" to hołd dla wszystkich żołnierzy, którzy swoim życiem walczą o bezpieczeństwo w krajach ogarniętych terroryzmem czy przelewem krwi na porządku dziennym. To niewątpliwie bardzo emocjonująca, głęboka i poruszająca opowieść, warta miana arcydzieła literatury wojennej. 

"Nic nie czyniło nas wyjątkowymi. Ani życie. Ani śmierci. Ani nawet przeciętność."

"Stojąc w tamtym kościele zdałem sobie sprawę, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy tym, co się pamięta, tym, co się mówi, i tym, co jest prawdą. I nie sądzę, żebym kiedykolwiek zdołał ustalić, co jest czym."

"Tak naprawdę musiałem się dopiero nauczyć, że wolność to nie to samo co brak odpowiedzialności."


3. Elizabeth Gilbert "Ludzie z wysp" // literatura współczesna 

Wyobraźcie sobie dwie maleńkie wysepki na u wybrzeży Maine na Ocenie Spokojnym. Dookoła nich nic oprócz wody, a najbliższą cywilizacje dzielą dziesiątki kilometrów. Lokalna społeczność od lat toczy ze sobą zaciekłe spory dotyczące połowów homarów, które stanowią główne źródło utrzymania ludności. Główna bohaterka Ruth gorąco pragnie dołączyć do grona poławiaczy, nie jest to jednak możliwe, ponieważ zawód mogą wykonywać wyłącznie mężczyźni. Czy dziewczynie wystarczy odwagi i determinacji, aby przezwyciężyć lokalne stereotypy? Co wyniknie z zawziętych sporów o połowy homarów?

Do wybrania książki przekonały mnie znane nazwisko autorki (E. Gilbert jej autorką słynnej powieści "Jedź, módl się, kochaj", która parę lat temu podbiła moje serce), okładka oraz zapowiedź bajecznej historii z wątkiem miłosnym. Niestety owego wątku miłosnego kompletnie zabrakło, chyba że uznać mam ostatnie 10 stron, w których faktycznie bohaterka odkryła swoje uczucia. Wcześniej nawet jednego zdania. Po drugie okładka opowiada o lokalnej społeczności, jej stylu życia i kulturze. W treści niestety trudno znaleźć cokolwiek o miejscowej charakterystyce. Nie dowiemy się nic ponad to, że żyją z połowów homarów, skromnie i na niskim poziomie. Po trzecie - najważniejsze i najgorsze - akcja rozkręca się dopiero po 300-ej stronie (całość ok. 410). 300 stron dosłownej nudy!  Potencjał książki maksymalnie niewykorzystany. Pytanie czytać czy nie? Absolutnie nie. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Joyce1905 , Blogger