[#09] Ostatnio przeczytane


1. K. Grissom "Dom służących" // literatura współczesna

Książka łącząca powieść historyczną z powieścią obyczajową. Akcja rozpoczyna się od przybycia na plantacje tytoniu siedmioletniej Lavinii. Dziewczynka straciła rodziców podczas podróży morskiej.. do tego nie pamięta nic ze swojej przeszłości w skutek utraty pamięci.. Trafia do domu niewolników, powoli się zadomawia, zżywa z przybraną rodziną, mimo tego, że dzieli ją od nich kolor skóry. Jak potoczą się jej dalsze losy? Jakie niebezpieczeństwo na nią czeka?

Przyznam szczerze, wciągnęłam się. Sporo nieoczekiwanych zdarzeń, zwrotów akcji. Powieści historyczno-obyczajowe to coś co od zawsze lubiłam. Tutaj poznajemy od środka jak funkcjonuje dom niewolników, jakie są ich obowiązki. Dużo rodzinnych tajemnic i emocji. Serdecznie polecam. 

"Dlaczego myślisz teraz o wyjeździe? - przerwała mi Mama. - To dopiero przed tobą. Patrz na dzień dzisiejszy, dziecko. Powtarzaj: ''Dziękuję Ci, Boże, za to co dajesz mi dzisiaj''. Będziesz martwiła się jutrem, kiedy jutro nadejdzie."2. Joseph Finder "Fachowiec" // thriller, kryminał 

Dziennikarz Rick Hoffman w nieszczęśliwych okolicznościach pracę, mieszkanie i narzeczoną. Wraca do domu rodzinnego, który od kilku lat, czyli od momentu udaru ojca Ricka, stoi pusty i niszczeje. Mężczyzna postanawia za ostatnie pieniądze rozpocząć remont, powoli szuka nowego pomysłu na życie. Nieoczekiwanie podczas sprawdzania strychu znajduję za ścianą 6 milionów dolarów. Rick nie ma pojęcia skąd wzięły się tam pieniądze, ani nikogo kogo mógłby o to spytać. Udaje mu się odkryć pewne fakty, jednak im więcej tajemnic wychodzi na jaw, w tym większym niebezpieczeństwie się znajduję.

Joseph Finder jest znanym twórcom kryminałów takich jak "Paranoja" czy "Pod karą śmierci". Dominuje w nich klimat niebezpiecznych tajemnic, zbrodni i wciągającej akcji. Niestety tutaj "Fachowiec" prezentuje się z goła inaczej. I choć może na początku czytania byłam zaintrygowana.. - (główny bohater znajduję ogromną sumę pieniędzy, wokół niego zaczynają się kręcić podejrzani ludzie) to po przeczytaniu 1/3 książki fabuła stała się dość przewidywalna, a czytelnik zaczyna się nudzić. Mimo wszystko nie jest to książka zła, ciekawy pomysł, jednak nie do końca wykorzystany..3. Balli Kaur Jaswal "Pikantne historie dla pendżabskich wdów" // literatura współczesna 

Główna bohaterka Nikki jest córką pendżabskich imigrantów mieszkająca w Londynie wraz ze swoją rodziną. Jej siostra Mindi jest tradycjonalistką i żyje w przekonaniu, że małżeństwa powinny być zawierane według  pendżabskich tradycji, czyli zaaranżowane przez rodziców. W tym celu prosi Nikki o zamieszczenie swojego anonsu na tablicy ogłoszeń w świątyni. Dziewczyna niechętnie się zgadza, napotyka tam jednak inne ciekawe ogłoszenia. Dotyczy ono pracy w charakterze nauczycielki kreatywnego pisania. Nikki zostaje przyjęta, jednak w niedługim czasie lekcje jakie ma za zadanie udzielać okazują się zdecydowanie inne..

Przyznam szczerze nie czytałam jeszcze takiej książki. Bałam się, że tytułowych "pikantnych historii" będzie zbyt dużo przez co książka stanie się zbyt ociężała i niesmaczna, jednak po przeczytaniu myślę, że autorka pisała z odpowiednim wyczuciem i wrażliwością. Książka zabawna i wciągająca. Do tego poznajemy historię pendżabskiej kultury, znaną tylko przez nielicznych, a niesamowicie ciekawą i wartą poznania. 


***
Copyright © 2014 Joyce1905 , Blogger