[#07] Ostatnio przeczytane


Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym podsumowaniem przeczytanych książek. Jestem niemożliwie szczęśliwa, że kolejna sesja za mną - w tym roku wyjątkowo trudna i stresująca, przez egzaminy ustne również w języku angielskim kierunkowym.. nic miłego jak dla mnie:( Tym bardziej wykorzystując mój dobry nastrój przechodzę do krótkich recenzji książek, które tym razem przypadły mi do gustu (w ostatnim poście z tej serii pojawiły się niestety negatywne opisy):

1. Rosa Ventrella "Ogród oleandrów" // literatura piękna 

Akcja rozgrywa się w latach 40. ubiegłego wieku na południu Włoch. Poznajemy ubogą rodzinę - Margialę oraz jej troje córeczek. Kobieta jest obdarzona niezwykłymi umiejętnościami. Potrafi uzdrawiać malutkie dzieci, odwracać złe uroki, tworzyć nadzwyczajne mikstury.. Wychowuje dziewczynki w dyscyplinie, aby nauczyć je życia oraz przygotować do zamążpójścia. 

Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki rozgrywającej się w przepięknych sceneriach Włoch, która mi się nie podobała. Nie inaczej jest z "Ogrodem oleandrów". Z jednej strony nic wyszukanego, z początku może wydawać się lekko nudnawa, jednak z każdą stronę akcja będzie coraz bardziej wciągać. Do tego urokliwe krajobrazy, wolno płynący czas podczas upalnych popołudni.. Polecam przede wszystkim dla wszystkich wielbicieli powieści obyczajowych rodem z południa Europy. 

"W naszym życiu zawsze pojawia się taki moment, który zmienia jego bieg. Przychodzi nieoczekiwanie i nie uprzedza o konsekwencjach swojego istnienia, a potrafi sprawić, że nic już nie będzie takie samo." 
2. Armando Lucas Correa "Niemka" // literatura piękna, historyczna

W powieści poznajemy naprzemiennie historię dwóch dziewczynek. Pierwsza z nich to Hanna (Berlin, rok 1939) żyjąca w szarej wojennej rzeczywistości, kiedy to pewnego dnia wraz z rodzicami wsiada na pokład transatlantyku, który ma ich zabrać do lepszego świata - do Hawany. Druga z dziewczynek to Anna (Nowy York, rok 2014) dwunastolatka, mieszkająca razem z matką, która nieoczekiwanie dostaje od dalekiej krewnej przesyłkę ze wspomnieniami z  dalekiej Kuby. Losy dziewczynek żyjących w pozornie dwóch odmiennych światach wydają się więc zagadkowo podobne.. 

Bardzo dobra książka. Naprawdę. Po pierwsze napisana w bardzo interesujący sposób, kartka przewracana za kartką coraz bardziej wciąga. Język, tło, bohaterowie, opisy - wszystko bezbłędnie dobrane. Po drugie myślę, że tragiczna historia transatlantyku St. Louis w roku 39. to ważne wydarzenie w dziejach, o którym warto pamiętać, a o którym niewiele już dzisiaj wie. Po trzecie połączenie wątku historycznego z powieścią psychologiczną sprawia, że nie nudzimy się czytając. Suche informacje są podane w prawie niezauważalny, bardzo wygodny sposób. 

"Człowiek musi wiedzieć, skąd się wziął. Musi wiedzieć, jaką ma przeszłość."3. Trudi Canavan "Nowicjuszka" // fantastyka

"Nowicjuszka" to druga część trylogii Czarnego Maga. Akcja rozgrywa się w Imardinie, gdzie główna bohaterka Sonea kształci się na pierwszym roku szkoły magów. Cierpi jednak szykanowanie i osmieszanie z powodu swojego niezbyt szlachetnego pochodzenia - wywodzi się bowiem ze slumsów, w przeciwieństwie do swoich kolegów i koleżanek z bogatych dworów i królestw. Dziewczynka posiada jednak, w odróżnienie od nich potężniejszą moc, ale czy odważy się jej użyć przeciwko nim? Ponadto jaki sekret skrywa wielki mistrz Akkarin i dlaczego Sonea będzie w niego wmieszana?

Dla tych co nie czytali pierwszej części - gorąco zapraszam. Jest to jedna z lepszych powieści fantasy, jakie miałam przyjemność czytać. Druga część "Nowicjuszka" jest równie wciągająca. Mimo, że to spore tomiszcze czyta się naprawdę szybko, akcja nie rozwleka się monotonnie, lecz z każdą stroną coś się dzieje. Serdecznie polecam:) 

"Żadna walka nigdy jeszcze nie udowodniła, że ktoś ma racja, a ktoś jej nie ma."

"Mag, który od początku jest przekonany, że przegra walkę - przegrał ja, zanim się zaczęła."

"Jeśli chcesz by cię szanowano, musisz wykazać się zarówno umiejętnościami,
jak i honorową walką."To wszystko na dziś. Dajcie znać czy się Wam podobały lub nie opisywane książki. Jestem bardzo ciekawa:) Do usłyszenia w następnym poście.

Uściski!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Joyce1905 , Blogger