5 zasad dbania o sukulenty


Sukulenty, przez niektórych nazywane "kwiatami zapominalskich", są bardzo łatwe w uprawie ze względu na swoje niskie wymagania. Nie oznacza to jednak, że można w ogóle o nie nie dbać. Dzięki swoim właściwościom potrafią okresowo utrzymać w pędach wodę oraz niezbędne substancję, dzięki czemu są zdolne wytrzymać nawet dwutygodniowy okres suszy. Również w momencie, gdy doprowadzimy je do wysuszenia i pędy staną się lekko pomarszczone, potrafią się szybko zregenerować, po podlaniu niezbyt dużą ilością wody.

Aby wszystkie sukulenty rosły pięknie należy je odpowiednio pielęgnować i stosować podstawowe zasady, które nie są niczym trudnym i uciążliwym:

1. Słoneczne stanowisko 

Najlepiej trzymać je w najbardziej nasłonecznionym parapecie, balkonie lub w szklarni. Pozostawione w ciemnym miejscu będą podatne na różnego rodzaju choroby i szkodniki, raczej nie doczekamy się zakwitnienia, a ciernie będą małe,a kolor blady. Najcięższe dla sukulenty bywają zimy oraz jesień z powodu niedoboru światła słonecznego. Osoby, które mogą sobie na to pozwolić, mogą zapewnić doświetlenie specjalnymi lampami.    

2. Bez nadgorliwości w podlewaniu

Najczęściej popełnianym błędem w uprawie sukulentów jest właśnie nadmierne podlewanie, które potrafi nieraz całkowicie zniszczyć roślinę. Powinniśmy podlewać je dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie lekko wysuszona, nigdy natomiast nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Latem, przy wysokich temperaturach powietrza, podlewamy je około 1 - 2 razy w tygodniu, zimą natomiast wystarczy raz w miesiącu.        

                                              

3. Dobra wilgotność

Sukulenty dobrze czują się w naszych mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. W lecie dobrze jest je wynieść na balkon, aby zaczerpnęły świeżego powietrza, jednak z nadejściem ochłodzenia chowamy je z powrotem do mieszkania. Dobrze jest je spryskiwać miękką wodą, co pozwala pozbyć się kurzu z roślin. Pamiętajmy także, że w zimne dni nie możemy pozostawić ich w przeciągu. 


4. Nawożenie dla lepszego efektu

Nie jest to koniecznym zabiegiem w uprawie sukulentów, ale jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost roślin oraz doczekać się zakwitnięcia , możemy w okresie wegetacyjnym raz lub dwa razy w miesiącu nawozić rośliny specjalnym preparatem przeznaczonym do dokarmiania kaktusów lub sukulentów. Jeżeli natomiast pojawią się oznaki choroby lub szkodników ( np. wełnowce, przędziorek) zalecane jest użycie środków chemicznych, stosując się do zaleceń na opakowaniu. 

5. Przesadzanie

Przesadzanie nie jest niczym skomplikowanym. Odrywamy listki i kładziemy je na wilgotnej ziemi (jak na obrazku). Zalecane jest raczej spryskiwanie, niż podlewanie. Po około 5 tygodniach na końcach odrosną małe sukulenty. W przypadku gdy nasze sukulenty zbytnio się wydłużą i stracą od spodu sporo liści, możemy je w połowie przyciąć i przesadzić do nowej doniczki. 


Copyright © 2014 Joyce1905 , Blogger